Hacı Bahattin Usta

Hacı Bahattin Mizan
Ahmet ve Hanım Mizan çiftinin 5. Çocuğu olan Hacı Bahattin Usta 1966 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Çocuk yaşlarda babasını kaybetmesiyle baklavacıda çırak olarak iş hayatına başladı. Küçük yaşlarda omzuna yüklenen ağır yüklerle hayat basamaklarını ağır ağır çıkmaya başladı.

Çıraklıktan ustabaşçılığa geçiş sürecini yaşadığı baklavacıdan, 1987 yılında askerlik görevini yerine getirebilmek için ayrıldı. 1989 yılında ilk girişimiyle Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 50 metrekare bir dükkân ve birkaç masa ile Mirzade Baklavalarının ilk adımlarını attı. Dürüstlüğü ve çalışma azmi ile hayatı boyunca hiçbir zaman duraksamadan gelişerek iş hayatına devam etti. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Hacı Bahattin Usta farklı bölgelerde görmüş olduğu ürün modüllerini işletmesinin bünyesine katarak Şanlıurfa’da ilklerin merkezi olmaya devam etti.

2010 yılında artan müşteri kitlesinin karşılamak için Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde 2. Şubeyi kurdu. “Çıraklığını yapmadığım işin ustalığını yapmam.” Sözüyle kurmuş olduğu işletmelerin tüm kademelerinde çalışarak hayallerinin üstesinden layıkıyla geldi. 2015 yılında hızla gelişen teknolojiyi ve baklavacılık kültürünü birbiriyle harmanlayarak Şanlıurfa’da üretim tesisi kurdu. “Çocuğuma yedirmediğim baklavayı tezgahta satmam.” Sözüyle Şanlıurfa’da güvenin timsali oldu. Hayatı boyunca yenilikçi yapısı, dürüstlüğü ve helal lokma ilkeleriyle örnek esnaf olmayı başardı.

07.03.2020 tarihinde ebediyete göç etti